GENÇ MÜSİAD KONYA RESMI WEB SAYFASI
Dr. Necmeddin Güney: Genç İş Adamlarına ‘Zekat’ hakkında bilgiler verdi
Genç MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen konferansa NEÜ İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Necmeddin Güney konuk oldu. Güney, genç iş adamlarına “Güncel Sorular Ekseninde Zekat” konulu konferans verdi.
19.07.2019 09:48, Cuma

Çok sayıda Genç MÜSİAD üyesinin katıldığı konferansta konuşan İslam Hukuku Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Necmeddin Güney, “Genel anlamıyla Zekat konuşan baktığımız zaman karşımıza belirli hususlar gelmektedir. Bunlardan birincisi zekat yükümlüsü olan kişi yani mükellef kişi, ikinci husus olarak zekat verilen mal, üçüncü husus olarak maldan verilecek miktar, dördüncü husus zekat alan kişi, son husus ise niyet ve verilen miktarın zekatı alan kişinin mülkiyetine geçmesidir. Bu hususlar neticesinde baktığımız zaman belirli miktarda mala sahip olan birinin, bunun belli miktarını hak eden kimselere ibadet niyeti ile vermesini zekat olarak tanımlayabiliriz.

Zekat konusunda mal ayrılığı ilkesi islamda esastır. Eşler arasında dahi böyledir. Eğer mal üzerinde bir ayrıştırma söz konusu değilse burada zekat yükümlüsü o malın üzerinde tasarruf yetkisi olan kimsedir. Babası ile çalışan veya ortaklık yapan bir iş adamı iseniz para, mal veya mülk kimin kontrolü altında ise o kişinin toplam mal varlığından zekat vermesi gerekmektedir. Zekat kime verilmeyeceğini konusunda usul ve füru dediğimiz kavramlar karşımıza çıkar. Usul; kişinin yukarıya doğru ataları, babası, dedesidir. Füru ise aşağıya doğru çocuk ve torunlardır. Yukarıya ve aşağıya doğru zekat verilmez. Eşlerde birbirlerine zekat veremezler. Buradaki önemli esas kişi bakmakla sorumlu olduğu kişiye zekat veremez.’’ Dedi.

HABER GALERİSİ