GENÇ MÜSİAD KONYA RESMI WEB SAYFASI
Eğitim Danışmanı Özcan: Genç İş Adamlarına ‘Verimlilik Yönetimi’ hakkında bilgiler verdi
Genç MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen konferansa Eğitim Danışmanı Güngör Özcan konuk oldu. Özcan, “Verimlilik Yönetimi ” hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi.
19.07.2019 09:37, Cuma

Çok sayıda Genç MÜSİAD üyesinin katıldığı konferansta konuşan Eğitim Danışmanı Güngör Özcan, “Türkiye, 90’lı yıllarda Güney Kore ile çok benzer bir ekonomiye sahipti ve ekonomi büyüklüğü hemen hemen aynıydı. Şimdilerde, Güney Kore’nin milli gelir 20 bin doların üzerine çıktı. Türkiye, ise o dar bantta kaldı. Nedeni ise hem verimliliği artıramadık, hem de iş modellerinde dönüşümü tam zamanında yapamadığımızdan kaynaklanmaktadır. Yani, eskiden kalma işlerimize devam ediyoruz. Bırakmamız gereken işleri bırakıp, yenilikçi diğer işlere geçmekte çok geç kalmış bir ülkeyiz.

Türkiye’de bugün iş dünyasının tamamı endüstri 4,0’a geçtiğini düşünürseniz, ülkemizde işsizlik hatsafaya ulaşır. Yani verimliliğinde topluma zarar vermeyecek noktada olması gerekmektedir. Bizim aslında yapacağımız şeyler, mevcut sektörlerdeki verimliliği çok iyi artırmalı ve sermayeyi biriktirmeliyiz ki, yeni yatırımlar yapabilecek paraları biran önce toplamalıyız.

Kazanırken daha çok yatırım yapmalısınız. Genelde bir de şu var, çalışanlar ne kadar para veriyorlar ki çok çalışalım, patronlarımızda diyor ki ne iş yapıyor ki bu kadar para vereceğiz. Biz bu anlayışı yıkmadan kesinlikle ama kesinlikle verimliliği artıramayız. Bizim verimlilik noktasında çalışanlarımızla iş birliği yapabilmemizin yolu, hep birlikte hareket etmeliyiz. Bizim buna şuan ülke olarak da çok ihtiyacımız var.

Bugün aslında gerek tarımda gerekse de sanayide yeterince verimli olmadığımız için bugün yine aynı şeyleri konuşuyoruz. İcraat yapmalıyız.

Hiçbir insan yaptığı hatayla ilgili, uyardığınız zaman o hata tekrarlanmaz. Verimliliği daha da artırmanız için konuşma üslubunuza, o konu üzerinde yaklaşımınıza ve insanlara bakış açınıza dikkat etmelisiniz. Bir insan sabah işe giderken hata yapmak için gitmez. Hatalarla ilgili neden oluyor, hangi zaman diliminde olduğunu iyi ölçüp analiz ederek çözüm üretmelisiniz. Üretmezseniz bir sonuca varamazsınız. Buda işlerinizdeki verimliliği en alt seviyelere indirecektir” dedi.

HABER GALERİSİ