GENÇ MÜSİAD KONYA RESMI WEB SAYFASI
Milli Eğitim Bakan Danışmanı Yücel: Genç İş Adamlarına ‘Yapay Zeka ve Dijitalleşme’ hakkında bilgiler verdi
Genç MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen konferansa Milli Eğitim Bakan Danışmanı Gökhan Yücel konuk oldu. Yücel, “Yapay Zeka ve Dijitalleşme” hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi.
19.07.2019 09:43, Cuma

Çok sayıda Genç MÜSİAD üyesinin katıldığı konferansta konuşan Milli Eğitim Bakan Danışmanı Gökhan Yücel, “Türkiye, günümüzde yapay zeka konusunda üretici bir yapıya sahip değil, bununla beraber bu süreç bizi bir download toplumu haline getiriyor. Bizim en kısa zamanda sürdürülebilirlik için upload toplumuna geçmemiz en önemli hususlardan biridir. Günümüzde artık yapay zeka çağının getirdiği gereklilikleri yerine getirmemiz gerekmektedir. Özellikle bulut teknolojisi gibi büyük verileri artık işlenmesi gerekiyor, bunun olabilmesi kolay gözükmese de bir devrimin olmasını sağlamıştır. Bu verilerin son tüketici ile buluşabilmesi için ara yüzlere ihtiyaç vardır.

Türkiye’de Z Kuşağı’nın aynı anda dört veya beş ekranı kullanması ile karşı karşıyayız. Milli Eğitim olarak da sıkça konu edindiğimiz bu çoklu ekran platformu veya sosyal medya mecraları okulun en büyük rakipleri durumuna gelmiştir. Çin’de ana okuldan başlayarak lise sona kadar yapay zeka dersleri verilmektedir. Bu stratejik bir hamledir. Çin, bunu gerçekleştirirken hem yapay zeka bilgisine sahip güçlü bir devlet haline gelmekte hem de rakiplerine bir gözdağı vermektedir.

Global şirketler yapay zeka teknolojisine büyük yatırımlar yapmaktadır. Şirketler aynı zamanda yapay zeka araştırması yapan departmanlar kurmaktadır. Çeşitli mobil aplikasyonlarda veya ara yüzlerde oluşan datalar yapay zekanın datası ile eşleştirilmektedir. Dünyada yapay zeka kullanılan sektörlerin en başında otomotiv sektörü ve tarım sektörü gelmektedir. Türkiye’de de şirketler Teknopark ve Teknokent’lerden yararlanmalıdır. Yapay zeka ile ilgilenen profesyonellerden yardım alarak onlara yatırım yapmaları gerekmektedir.

Hız kavramı şirketler açısından büyük önem arz etmektedir. Şirketler acilen hız kavramını gündemine alıp hareket etmelidir. Çünkü çok fazla verinin olması, teknolojinin hıza bağlı olarak sürekli değişmesi, dijitalleşme ile veri analizlerinin ölçülebilirliğinin hızlıca sağlanması gibi durumlar söz konusudur. Burada önemli olan husus bu konuların arkasındaki stratejik aklı yani yapay zeka entegresini sağlamak gerekmektedir. Stratejik aklın şirketin merkezine alınması en temel konudur. Yapay zekaya yatırım yapan şirketler çok ciddi bir biçimde rakiplerinin önüne geçecektir.” dedi.

HABER GALERİSİ